Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przyjazne grzyby

dodano: 08.04.2011

Rozmawiamy z ekspertem o naturalnych preparatach ochrony roślin.

Ponieważ niedługo - zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej - nie będziemy mogli stosować chemicznej ochrony roślin, zaprosiliśmy do ogrodu pana Marcelego Ciesielskiego specjalistę, który zajmuje się skutecznymi preparatami pochodzenia naturalnego.
 
Pan dr Janusz Mazurek, ekspert ds. naturalnej ochrony roślin, opowiedział nam o dobroczynnym działaniu specjalnych preparatów grzybobójczych.
 
W wodzie można rozpuścić specjalny preparat – grzyb (Polyversum WP), który zabezpiecza system korzeniowy przed atakiem innych grzybów, które znajdują się w podłożu. To specyficzny gatunek grzyba, który jest całkowicie niegroźny dla roślin i który wykorzystuje składniki pokarmowe znajdujące się na powierzchni systemu korzeniowego. W ten sposób sam namnaża się na korzeniach i tworzy gęstą, mechaniczną barierę dla innych, niebezpiecznych grzybów.
Naturalny preparat grzybobójczy jest alternatywą dla zabiegów chemicznych. Zastosowany do podłoża zapobiega chorobom siewek, stymuluje wzrost systemu korzeniowego świeżo posadzonych roślin. Kiedy kupujemy rośliny w pojemnikach, dołek przed ich posadzeniem warto również zaprawić pożytecznym grzybem.
 
Grzyb ten jest także bezpieczny dla człowieka.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Przyjazne grzyby
Do EWY: jak po lisciach to moze spalily sie na sloncu gdy byly mokre ? Nie nalezy podlewac niczym lisci jezeli zaraz po tym beda iles godzin w sloncu. Ale na jesieni to malo prawdopodobne i na zielonym pogotowiu pan Grzegorz podlewal tym srodkiem takze lliscie. Bo grzyb na rozach przeciez jest na lisciach. https://www.youtube.com/watch?v=Pe0Lw-hCbbs Moze te liscie opadaja same z siebie bo juz jesien i po prostu czas na nie ?
2021.05.07
~ Mix
Re: Przyjazne grzyby
Do Ewy. Te czarne plamy to czarna plamistość róż- typowa dla róż choroba grzybowa. Mam nadzieję że nie masz tych róż dużo bo trzeba dokładnie każdy zaatakowany grzybem liść zerwać (nawet jakby miały został gołe łodygi) oraz wszystkie opadłe na ziemię liście róż również gdyż na nich mieszczą się zarodniki grzyba. Następnie górę róż sprzyskać Topsinem albo Miedzianem a korzenie tym Polyversum. Nie przelewać róż. Róże mogą długo stać w suchym i sobie radzą.Przy podlewaniu róż trzeba koniecznie omijać liście. No chyba że się ma gnojówkę z pokrzyw. Podlewać nie wieczorem by mogło przeschnąć. Mam nadzieję że te róże mają wietrzne i słoneczne stanowisko
2021.05.07
~ Magda
Re: Przyjazne grzyby
Zastosowałam polyversum do oprysku róż pnących. Wyczytałam że można go stosować zapobiegawczo bo w ubiegłym roku moje róże chorowały. Jedne źródła podawały że należy środkiem pryskać inne że podlewać - co 2 tygodnie 5x w sezonie. a opryskałam pierwszy raz dwa tyg.temu. po drugim oprysku po trzech dniach na liściach moich róż jest bardzo dużo czarnych plam zaczynają żółknć i opadać. Jaka może być przyczyna że zachorowały, czy ja zrobiłam jakiś błąd z tymi opryskami. Czekam na pomoc.
2021.05.07
~ Ewa
Re: Przyjazne grzyby
Czy można stosować profilaktycznie Polywersum i jednocześnie mikoryze Mykoflor do roślin wrzosowatych i borówek? Jeśli tak to jaki musi być zachowany odstęp między preparatami i od czego zacząć?
2021.05.07
~ Bubamonia
Re: Przyjazne grzyby
Czy stosowanie polyversum ma takie samo działanie jak zastosowanie mikoryzy dla roślin już rosnących konkretnie chodzi mi o rododendrony. Na rynku jest kilku producentów mikoryzy ale w większości jest ona uniwersalna a jeden producent Mykoflor był polecany chyba w 2015 prze z Maję posiada pogrupowane.
2021.05.07
~ Beata
Re: Przyjazne grzyby
kupiłem duże opakowanie 100 g wysyłkowo.Nieprawda, że nie można stosować tego w każdym momencie, oczywiście wiosna jest najważniejsza i sadzenie.Jak wszystkie grzyby rosną po deszczach, więc należy stosować najlepiej(!) w dzień pochmurny po zachodzie słońca, gdy jest wilgotno i/ lub lekka mżawka.Należy używać zgodnie z instrukcją, ale filtrowanie jest bardziej ważne ze względu na opryskiwanie i zatkanie dyszy.Są przecież opcje podlewania niektórych roślin, również konewkami.Nie działa, jeżeli w tym momencie jest zastosowana chemia grzybobójcza, fungicyd.Ja proponuje z reguły podlewanie, konewka jest czysta. Środek do letniej wody na godzinę(do kilku) i podlewanie.
2021.05.07
~ akatan
Re: Przyjazne grzyby
Do Anny - worek filtracyjny służy do oddzielenia nośnika nineralnego. Po aktywacji grzyba (Phytium oligandrum) - czynnika aktywnego nośnik mineralny można oddzielić użwając woreczka płóciennego. Aktywacja poprzez mamoczenie w letniej weodzie (temp. około 30 stopni) Po około godzinie preparat gotowy do zabiegu.
2021.05.07
~ Jurek_m
Re: Przyjazne grzyby
Ja ten preparat podałam bez żadnej filtracji i chyba zadziałał. Odkryłam, ze mój stary rododendron marnieje, ma korę na dolnej części pnia kompletnie zgniłą, bo był zbyt głęboko posadzony, do tego przykryty ciągle dosypywanym kwaśnym torfem i korą. (przy okazji przyjrzyjcie sie swoim krzewom i drzewom, czy zbyt głęboko nie rosną - częsty błąd). Przeraziłam się. Odsłoniłam pień, kupiłam Polyversum i na razie jest super, powstaje na odsłoniętej korze nowa tkanka, wyraźnie preparat pomógł.
2021.05.07
~ mania
Re: Przyjazne grzyby
Witam. Kupiłam ten środek ale nie wie zabardzo jak go zastosować, czy konieczne jest zastosowanie worka filtracyjnego nie mam takiego a jak pytam w naszych sklepach to ekspediętki patrzą na mnie jak na kosmitke, Czy mogę poprostu rozpuścić w wodzie ten środek i podlać roślinę? Anna
2021.05.07
~ Anna
Re: Przyjazne grzyby
Preparat powinien być dostępny w lepszych sklepach ogrodniczych w kraju. Dla ułatwienia poszukiwań, sam producent na swojej stronie internetowej podaje, gdzie są do kupienia ich produkty - proszę zajrzeć na http://www.target.com.pl/strona/gdzie-kupic-nasze-produkty,329.html. No i preparat jest też w sprzedaży wysyłkowej w internetowych sklepach ogrodniczych. Wystarczy wpisać w wyszykiwarkę \"Polyversum cena\", by pojawiło się sporo trafień.
2021.05.07
Redakcja
Re: Przyjazne grzyby
gdzie można nabyc preparat poliversum firmy target (przyjazne grzyby)
2021.05.07
~ Krzysztof
Re: Przyjazne grzyby
Jest to Poliversum firmy TARGET
2021.05.07
~ Natalia
Re: Przyjazne grzyby
WITAM, to Polyversum WP to „inteligentny grzyb”, który hamuje wzrost i rozwój grzybów chorobotwórczych powodujących powszechne choroby, takie jak szara pleśń, mączniaki, fytoftoroza. Szerokie spektrum działania Polyversum WP pozwala niszczyć grzybnię grzybów patogenicznych w ich wczesnym stadium rozwoju. Ponadto, ten naturalny środek wytwarza induktor odporności u rośliny (na przykład na warunki środowiskowe) oraz stymuluje jej wzrost dzięki wzmożonemu pobieraniu fosforu.
2021.05.07
~ redakcja
Re: Przyjazne grzyby
Jak nazywa się ten preparat ( Przyjazne grzyby) lub pod jaką nazwą można jego kupić i gdzie ?
2021.05.07
~ Wojciech
Re: Przyjazne grzyby
Nie będziemy mogli stosować nie tyle wszystkich ale tych, które nie będą zarejestrowane do stosowania w ogrodach przydomowych. Dobre i bezpieczne środki chemiczne nadal będziemy mogli bezpiecznie używać, natomiast zdecydowanie wzrośnie rola preparatów biologicznych
2021.05.07
~ dr Kornelius

Poprzednia porada

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Czy znacie Państwo derenia jadalnego i jego zalety?

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg