Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Cięcie róż

dodano: 08.04.2011

Korzystając z odwiedzin u specjalisty od hodowli róż, rozmawialiśmy o tym, jak ciąć ich poszczególne grupy.

Jak radzi podecent róż, pan Marceli Ciesielski, do cięcia róż wykorzystujemy obie ręce: jedna ręka trzyma sekator, a druga gałąź przeznaczoną do odcięcia. Przy grubszych gałązkach potrzebny będzie większy sekator dwuręczny oraz osoba do pomocy, która odchyli gałąź, żeby łatwiej było ją przyciąć.
 
Jeśli krzew jest za gęsty, w pierwszej kolejności usuwamy pędy wewnętrz krzewu, do których nie dociera światło. Skracamy też pędy, które kwitły w ubiegłym roku.A bardzo długie, wybiegnięto pędy można rozpiąć na bramce. Wtedy z każdego pąka wyrosną kwiaty.
 
Niestety w tym roku u wielu róż pnących pędy przemarzły do samej ziemi. Te, które były posadzone trochę głębiej, prawdopodobnie się uratują. Po mocnym przycięciu powinna odbić i kwitnąć, ale by odrosła, potrzeba będzie kilku lat.  
 
A jak ciąć tak silnie rozrastające się krzewy róż parkowych? Podobnie jak odmiany pnące. Pierwsza zasada - róże zawsze przycinamy wiosną, nigdy na jesieni. Najpierw wycinamy najstarsze pędy, do których nie dochodzi słońce oraz te, które pochylają się mocno ku ziemi, bowiem pod obciążeniem kwiatów będą pokładać się na trawniku.
 
Róże historyczne, takie jak róża biała czy róża damasceńska, są odporne na mróz i choroby, potrzebują minimalnej opieki. Rozrastają się szeroko, rosną szybko, a na ich pędach przez całe lato i jesień, aż do mrozów kwitną ogromne ilości niewielkich kwiatów.
Takie krzewy także prześwietlamy wewnątrz, ale najważniejsza jest ich wysokość. Co roku pędy skracamy do wysokości pół metra, żeby na kwitnący krzew patrzeć lekko z góry.
 
Rosa x rugotida jest bardzo gęsta, ma wiele odrostów korzeniowych (to wspaniały gatunek, bo jest odporny na mróz i na choroby). Ciężko by było wycinać najstarsze pędy, dlatego stosuje się cięcie odmładzające, polegające na przycięciu roślin przy ziemi. Po dwóch miesiącach roślina będzie ponownie wspaniale wyglądać.
 
A przed zabraniem się do cięcia warto pamiętać o założeniu skórzanych rękawiczek.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Cięcie róż
Bardzo dziękuję za ten program i wizytę u specjalisty Pana Marcelego Ciesielskiego. Mam działkę już ponad 10 lat, róże dosadzam prawie co roku, ale nikt nie powiedział mi, że należy przycinać korzenie, sadząc usypywac w środku kopczyk i dopiero na nim formować korzenie. Twój program Pani Maju jest FANTASTYCZNY i proszę o więcej. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
2021.05.07
~ Anna m - amatorka ogrodniczka.

Poprzednia porada

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Czy znacie Państwo derenia jadalnego i jego zalety?

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg