Hortensja ogrodowa
dodano: 15.04.2011
Co lubi hortensja ogrodowa, jak (i czy) ją przycinać? Maja rozmawia o tym z ogrodnikiem.
Hortensja ogrodowa
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to gęsty, niezbyt wysoki krzew, dorastający do około 1-1,5m wysokości.
Lubi stanowiska osłonięte od wiatru, ale raczej słoneczne (ewentualnie – półcieniste), a glebę lekko kwaśną, żyzną i dość wilgotną. Kwitnie na ubiegłorocznych pędach. Ponieważ jest wrażliwa na wiosenne przymrozki, często zdarza się, że przemarzają właśnie owe ubiegłoroczne pędy, a roślina w danym roku nie zakwita.
 
W ogrodzie państwa Podczaskich rośnie hortensja o różowych kwiatach. Została na zimę owinięta siatką cieniującą, a jej korzenie obsypano kopcem z kory. Teraz przyszedł czas na odgarnięcie tej okrywy. Pracę trzeba wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić młodych, zielonych pączków.
 
Często pojawia się dylemat, jak ciąć hortensję - zwłaszcza, jeśli widzimy, że część jej pędów przemarzła. Ogrodnik radzi, by rośliny nie przycinać w ogóle, ewentualnie usunąć suche, ubiegłoroczne liście. A z przycięciem martwych pędów warto się wstrzymać jak najdłużej, nawet do czerwca. Może się okazać, że nawet tak późno soki dotrą do pozornie uschniętego pędu, który wypuści liście.
 
Krzew, który niebawem rozpocznie wegetację, warto zasilić specjalnym nawozem zawierającym azot, fosfor i potas oraz takie mikroelementy jak cynk, miedź i żelazo. Ważne, aby preparat utrzymywał kwaśny odczyn podłoża. Dzięki temu hortensja lepiej pobiera składniki glebowe, a jej kwiaty wybarwiają się na niebiesko. Nawozy do hortensji podajemy od wczesnej wiosny co 2-3 tygodnie przez cały okres kwitnienia.
 
Warto też rozważyć posadzenie odporniejszej na mróz hortensji bukietowej – np. modnej odmiany 'Limelight' (Hydrangea paniculata). Przepięknie kwitnie też hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens).
Materiał pochodzi z 318. odcinka programu.