Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wiosenne odświeżanie trawnika

dodano: 15.04.2011

W ogrodzie państwa Podczaskich, Maja przyglądała się wiosennej pielęgnacji trawnika.

Całą powierzchnię trawnika w tym ogrodzie najpierw przejechano wertykulatorem, który zrywa pozostały po zimie filc pomiędzy źdźbłami żywej trawy. W miejscach, gdzie nie mogła dojechać maszyna, murawę „przeczesano” ręcznym urządzeniem. Następnie całość dokładnie zwałowano.
 
Po zgrabieniu i zebraniu z trawnika dużej ilości suchej trawy, ogrodnik, Przemiek Miączyński, uruchomił instalację nawadniającą, by wynurzalne spryskiwacze podlały dokładnie całą murawę. Choć gleba wiosną często jest wilgotna, podlanie murawy było potrzebne, aby zastosować specjalny nawóz, który pozwoli pozbyć się chwastów. Na trawniku państwa Podczańskich problemem była koniczyna, która pojawiła się łanami pomiędzy trawą, oraz mniszek.
 
Zastosowany przez ogrodnika środek ma w sobie długo działający nawóz z dużą zawartością azotu oraz dwa rodzaje preparatów chwastobójczych. Działanie ich jest selektywne, co oznacza, że niszczą tylko chwasty dwuliścienne jak na przykład babkę i przytulię, a także mniszek, zwany popularnie mleczem. Na mokrych liściach środek ten szybko rozpuszcza się i jest pobierany przez roślinę. Liście chwastów najpierw się deformują, przestają rosnąć, aż w końcu zamierają. Nawóz z odchwaszczaczem stosuje się dwa razy w sezonie, co zapewni murawie odpowiednią dawkę składników pokarmowych, a trawnik będzie rósł przez długi czas bez chwastów.
 
A do równomiernego rozsypania nawozu, można wykorzystać specjalny, ręczny kołowrotek.
Materiał pochodzi z 318. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Co lubi hortensja ogrodowa, jak (i czy) ją przycinać? Maja rozmawia o tym z ogrodnikiem.

więcej »
Ocena
69%
31%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg