Wiosenne odświeżanie trawnika
dodano: 15.04.2011
W ogrodzie państwa Podczaskich, Maja przyglądała się wiosennej pielęgnacji trawnika.
Wiosenne odświeżanie trawnika
Całą powierzchnię trawnika w tym ogrodzie najpierw przejechano wertykulatorem, który zrywa pozostały po zimie filc pomiędzy źdźbłami żywej trawy. W miejscach, gdzie nie mogła dojechać maszyna, murawę „przeczesano” ręcznym urządzeniem. Następnie całość dokładnie zwałowano.
 
Po zgrabieniu i zebraniu z trawnika dużej ilości suchej trawy, ogrodnik, Przemiek Miączyński, uruchomił instalację nawadniającą, by wynurzalne spryskiwacze podlały dokładnie całą murawę. Choć gleba wiosną często jest wilgotna, podlanie murawy było potrzebne, aby zastosować specjalny nawóz, który pozwoli pozbyć się chwastów. Na trawniku państwa Podczańskich problemem była koniczyna, która pojawiła się łanami pomiędzy trawą, oraz mniszek.
 
Zastosowany przez ogrodnika środek ma w sobie długo działający nawóz z dużą zawartością azotu oraz dwa rodzaje preparatów chwastobójczych. Działanie ich jest selektywne, co oznacza, że niszczą tylko chwasty dwuliścienne jak na przykład babkę i przytulię, a także mniszek, zwany popularnie mleczem. Na mokrych liściach środek ten szybko rozpuszcza się i jest pobierany przez roślinę. Liście chwastów najpierw się deformują, przestają rosnąć, aż w końcu zamierają. Nawóz z odchwaszczaczem stosuje się dwa razy w sezonie, co zapewni murawie odpowiednią dawkę składników pokarmowych, a trawnik będzie rósł przez długi czas bez chwastów.
 
A do równomiernego rozsypania nawozu, można wykorzystać specjalny, ręczny kołowrotek.
Materiał pochodzi z 318. odcinka programu.