Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród podróżników, prace przy stawie i zielone ściany (odc. 304)

dodano: 09.01.2011

Odwiedzamy ogród podróżników, Maja pokazuje prace, jakie należy przeprowadzić zimą przy oczku wodnym oraz sposób na zieloną ścianę.

ODCINEK 304:
 
OGRÓD:
Ogród państwa Ewy i Janusza Buzaków jest budowany powoli, ale solidnie. Gospodarze dużo podróżują po świecie i przywożą pomysły z egzotycznych krajów. Preferują ciepłe kolory i kamienne elewacje, dlatego zaplanowali u siebie dużo żółtego piaskowca. Inaczej tu niż w innych polskich ogrodach - to rośliny są dodatkiem do kamienia, a nie odwrotnie. Jak podkreśla sam gospodarz, kamień jest niezbędny w ogrodzie. Dla pana Janusza kamień to piękna architektura, wspaniałe kolory, wspaniałe murki, piękne oczko…
 
Na placyk przed domem i garażem wybrano twardy i niezniszczalny kamień, czyli granit. Monotonię rozległego podjazdu z szarej kostki urozmaicono motywem roślinnym. Wijące się pędy wykonano z beżowego granitu, zaś duże pąki kwiatowe z jego czerwonej odmiany. Motyw ten zaprojektowany został przez Adama Stańczaka, specjalizującego się w układaniu nawierzchni. Drobna kostka granitowa została ułożona na suchym betonie, żeby wytrzymała ciężar samochodów. Dobrze się też po niej spaceruje, a do domu nie nanosi się błoto. Nawierzchnia przed domem i murki ułożone są według projektu innego zaprzyjaźnionego projektanta - Krzysztofa Kosika. Linię ścieżki z czerwonej granitowej kostki, podkreślono nierównymi płatami twardego kamienia.
 
Od strony zachodniej dom osłonięty jest wypiętrzoną rabatą. Drzewa iglaste - sosny, tuje i świerki - chronią ogród przed silnym wiatrem. Mur otaczający rabatę jest – jak określił to pan Janusz - podwójny. Z jednej strony wykonano go tak, aby kamień ładnie wyglądał. Jednocześnie jest dość szeroki, by utrzymał masę ziemi i rośliny. Wykonano go z dolomitu – to kamień twardy i doskonale się sprawdza jako budulec takiego murku.
 
Na tle ścian domu o ciepłym kolorze, wspaniale wyglądają zimozielone rośliny - strzyżone bukszpany, cisy i rododendrony. Właściciele postanowili obłożyć żółtym piaskowcem wszystkie pionowe powierzchnie budynku i ogrodzenia.
 
Trzeci wykorzystany tu materiał kamienny, to stara rozbiórkowa cegła: wielobarwna i pełna nierówności. Mocno wypalona, prawdopodobnie jeszcze przed wojną, jest doskonałym i poszukiwanym budulcem ogrodowym. Wykonano z niej podstawę dla dużego karmnika dla ptaków, a także ciekawy mur, stylizowany na stary fragment budowli. Cegły użyto też do obudowy rabaty pod domem. Żeby było widać jak najmniej zaprawy, cegły są ustawione najszerszym bokiem do widza. Falujący brzeg rabaty przykryto czapką z nieobrobionych płatów kamienia.
 
OCZKO WODNE
Jeśli mamy w ogrodzie zbiornik wodny, zima nie będzie czasem zupełnego ogrodowego lenistwa – rybom i roślinom trzeba bowiem zapewnić światło i tlen. W tym odcinku programu, Maja pokazuje, jakie prace należy przeprowadzić zimą przy oczku wodnym.
 
Powierzchnię skutego lodem stawu lub oczka wodnego trzeba najpierw oczyścić ze śniegu. Gdy tafla zostanie oczyszczona, można rozpocząć wiercenie dziur w lodzie. Robi się je po to, aby uwolnić gazy, które gromadzą się pod lodem, a także żeby dostarczyć świeżego tlenu.
O otwory w lodzie trzeba dbać przez całą zimę, bo niekiedy lód utrzymuje się na stawach aż do wiosny, nawet pomimo długich dni ocieplenia.
 
O szczegółach tych prac, można przeczytać tutaj: STAW.
 
ZIELONE ŚCIANY:
W trzeciej części odcinka, Maja przenosi się z zimowego ogrodu do ekskluzywnego sklepu z ubraniami, gdzie znajduje się ciekawa aranżacja. Ustawiono tam „zieloną ścianę” zbudowaną z kilku poziomów donic. W specjalnych kieszeniach posadzono tu kompozycje z różnobarwnych pierwiosnków. Z kolei inny zakątek sklepu zdobi ścianka z wrzosami.
 
Pani Halina Misiek, opiekująca się zieloną ścianą w sklepie, opowiedziała o tym, z czego składa się taki system, i jak się  zieloną ścianę zakłada. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: ŚCIANY.
 
Drugim przykładem na aranżację zielonej ściany jest ta, którą znaleźliśmy w następnym eleganckim lokalu - tym razem to bar sushi. Tutaj przygotowano też zieloną ścianę, ale w zupełnie innej technologii i rozmiarach. Specjalnie zaprojektowane kieszenie pozwalają na uprawę roślin, które zazwyczaj rosną w doniczkach.
 
Jak opowiedział nam manager restauracji, pan Michał Ambroż, ściana funkcjonuje i cieszy oczy gości już od mniej więcej dwóch lat. Pomysł wywodzi się z inspiracji aranżacjami słynnego francuskiego botanika, Patricka Blanka. Zieleń uspokaja, nastawia pozytywnie – podoba się gościom i wielu z nich chciałoby mieć taką ścianę także u siebie.
Jedyną czynnością manualną pracowników to zraszanie ściany wodą, aby zawsze wyglądała świeżo. Robi się to codziennie.
 
Ściana ta składa się z szeregu niewielkich kieszeni wykonanych z odpowiednio dobranych warstw agrofizeliny. Dla lepszego wzrostu rośliny sadzone są w mieszance keramzytu i perlitu. Całość utrzymuje konstrukcja z grubych płyt PVC. Nad wzrostem roślin „czuwa” instalacja nawodnieniowa, która podaje zarówno wodę, jak i odpowiednie składniki pokarmowe. W razie potrzeby można w ten sposób podać również środki ochronne. Nad ścianą zawieszone są lampy ze światłem imitującym promienie słoneczne. Wszystkie instalacje sterowane są przez komputer. Całości dogląda czujne oko serwisu, dbającego o prawidłowy wzrost i kondycję roślin.
 
A jakie rośliny polecane są na zielone ściany? Są tu przeróżne gatunki paproci, syngonium, bluszcze, anturia i zielistki.
 
Oprócz niezwykłej zielonej ściany, ciekawostką w restauracji jest tu zamknięty owalny kanał. Woda poruszana jest pompą, dzięki czemu kanałem mogą płynąć małe łódeczki. Na każdej kucharze umieszczają porcje sushi. Jeżeli gościa zainteresuje któryś zestaw, może zdjąć go prosto z łódki. Te łódeczki są zawsze udekorowane storczykami (Cymbidium) lub innymi kwiatami egzotycznymi. Manager restauracji opowiedział, że wykorzystywane są różne gatunki, w zależności od ich dostępności, w wielu kolorach, ale nigdy nie są to kwiaty białe.
 
We wschodniej kuchni kolorowe są nie tylko kwiaty, ale również potrawy. Ozdabia się je barwionymi dodatkami, takimi jak czerwone pędy imbiru, czy marynowane kwiaty fasoli. Pan Michał wyjaśnił, że sushi nazywane jest przez ekspertów „kulinarną biżuterią”, a wszystko, co Japończycy serwują, podawane jest w sposób niezwykle estetyczny, malarski. Wszystkie te piękne dodatki są uzupełnieniem kuchni.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Męski, kamienny ogród przy pracowni (odc. 303)

Męski, kamienny ogród przy pracowni (odc. 303)

W 303. odcinku programu Maja odwiedza męski, nowoczesny ogród kamienny, położony przy pracowni fotograficznej. Maja odwiedzała to miejsce kilkakrotnie....

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg