Cebulica syberyjska
dodano: 15.04.2011
Przedstawiamy cebulicę syberyjską - śliczną i niekłopotliwą roślinę cebulową.
Cebulica syberyjska
W wielu zakątkach ogrodu państwa Podczaskich, na rabatach zakwitła cebulica syberyjska (Scilla sibirica) - i to pomimo że właściciele wcale jej tu nie sadzili. Rośliny pochodzą z gospodarstwa rodziców pani Grażyny, którzy kiedyś na tym terenie produkowali cebulki roślin ozdobnych. Cebulica się rozsiała i co roku malowniczo zakwita.
 
Jest to łatwa u uprawie roślina, której nie trzeba wykopywać na zimę. Można ją sadzić w słońcu lub w cieniu pod drzewami, sama się mnoży i po latach może zakwitać na dużych powierzchniach. Lubi glebę żyzną i wilgotną.
 
Cebulica to bardzo żywotna roślinka – w tym ogrodzie bez trudu przetrwała okres budowy. Można jej okazy przynieść do ogrodu, wykopując kilka sztuk rosnących na jakichś nieużytkach. Rośliny cebulowe są odporne na przesadzanie i można je wyjmować z ziemi nawet w czasie kwitnienia. Ważne, żeby posadzić je z powrotem jak najszybciej do ziemi i na odpowiednią głębokość - tak jak rosły poprzednio. Po wybarwieniu liści widać, która ich część była zagłębiona w ziemi – cebulki powinny się znaleźć na głębokości równej ich 3 wysokościom.
Materiał pochodzi z 318. odcinka programu.