Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Aranżowanie ogrodu na tarasie

dodano: 22.04.2011

Pani Iza zdecydowała się założyć ogród na tarasie. Jeśli szukacie Państwo podpowiedzi, jak zakładać ogród na dachi lub tarasie, tu znajdziecie sporo podpowiedzi i wskazówek.

Budowa tego tarasu - pomimo, że ma tylko 60 metrów,- to dosyć trudne przedsięwzięcie. Ponadto popełnienie jakiegoś błędu w czasie jego budowy może mieć kosztowne konsekwencje. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto skontaktować się z administracją budynku. Dzięki ich dokumentom, można się dowiedzieć, co można na dachu lub tarasie robić, sadzić, jakie są dopuszczalne obciążenia, jakie są warstwy na tarasie, gdzie są odpływy etc.
 
Zakładanie takiego ogrodu to duże wyzwanie również logistyczne, bo wszystkie materiały do jego stworzenia trzeba wnieść na górę, przenieść przez klatkę schodową i mieszkanie, albo wykorzystać do tego  celudźwig. Dobra organizacja jest więc szalenie istotna.
 
Na początku połowa tego tarasu pokryta była płytkami, a druga połowa – trawnikiem. W części  trawnikowej znajdowała się 20-centymetrowa warstwa ziemi. Niestety, było to za mało, by posadzić większe rośliny, dlatego części tarasu wypiętrzono. Jak? Wybudowano granitowy murek.
 
Murek został wykonany z granitowych bloczków, a całość posadowiono na niewielkim 20- centymetrowym fundamencie z suchego betonu. Za murkiem posadzono brzozy brodawkowate odmiany Youngii (Betula pendula). Ta odmiana świetnie sprawdza się na tarasach, bo nie ma dużego systemu korzeniowego, nie rośnie w górę, można ją przycinać, a jej gałęzie nie łamią się na wietrze. Jest też niezbyt wymagająca. Są tu też tuje Smaragd, bo ogród musi być atrakcyjny także zimą.
 
Na obszarze, gdzie ziemi jest mniej, znajduje się mały skalniak, gdzie posadzono mało wymagające rośliny. W przyszłości, wykorzystane tu gatunki zrosną się i stworzą kolorową murawę.
 
Część roślin znajduje się specjalnie przygotowanych dla nich donicach. Taka donica ma na dnie wysypaną 5-cm warstwę keramzytu, potem położono włókninę, a na nią wsypano ziemię zmieszaną z keramzytem. Górną warstwę stanowi kora, ograniczająca parowanie.
Projektantka, Ewa Najder, podpowiada, by zobaczyć w którą stronę ukształtowany jest spadek tarasu. Jeśli od donicy ku dołowi, to woda będzie z niej wypływać na środek, tworząc zacieki. Znajdująca się w donicy włóknina zatrzymuje cząsteczki ziemi, ale na terakocie może pozostać trudno usuwalny osad z wody.

Ważny element na tarasie to kran – bo przecież woda na tarasie zawsze jest potrzebna, choćby po to, aby umyć taras.
Przed kranem zamontowano trójnik, do którego podłączono system nawadniający. Specjalny programator znajduje się w skrzynce i stąd rozprowadzana jest woda do wszystkich nasadzeń. Nawadnianie doprowadzono nie tylko do kompozycji roślin, ale także do wszystkich doniczek na tarasie. W każdej umieszczono wężyk zakończony kroplownikiem. Takie kroplowniki mają regulowany przepływ wody, więc można do łatwo dopasować do wielkości donicy. 
 
Istotne miejsce tego ogrodu to spust dachowy, który odprowadza wodę z tarasu. Nie  może być oczywiście niczym zasłonięty. Woda z opadów i podlewania przenika przez wszystkie warstwy ogrodu na dachu, a następnie spływa po hydroizolacji do wpustu dachowego. Urządzenie to montowane jest na zakończeniu wewnętrznej rynny, która odbiera wodę z całej powierzchni.
 
Przy projektowaniu ogrodu ważną sprawą było uzyskanie intymnej atmosfery i odgrodzenie się od widoku z zewnątrz. Do tego celu projektantka wykorzystała panele ogrodzeniowe z ocynkowanych prętów. Na takim rusztowaniu rozpięto bambusową matę, pomalowaną wcześniej Sadolinem, aby nie ściemniała po jednym sezonie.
 
Projektantka zaaranżowała też przestrzeń przy nieciekawych kominach wentylacyjnych. O tym można przeczytać klikając na link: PERGOLA.
Materiał pochodzi z 319. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Co lubi hortensja ogrodowa, jak (i czy) ją przycinać? Maja rozmawia o tym z ogrodnikiem.

więcej »
Ocena
69%
31%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg