Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Skalniak - zakładanie i pielęgnacja

dodano: 29.04.2011

Jak wykonano skalniak w ogrodzie państwa Majów i jak pielęgnuje się tam iglaki?

Skalniak w ogrodzie państwa Artura i Małgosi Majów powstał 4 lata temu na pagórkach uformowanych z przywiezionej ziemi. Najpierw ułożono potężne głazy i kamienie. Wykonano też solidne ścieżki przygotowane dla zwiedzających ogród. Pierwszą warstwą był piasek, następną suchy cement, który usztywnia nawierzchnię i zapobiega rozwojowi chwastów. Końcową warstwą jest tłuczeń pomieszany i ubity z gliną.
 
Artur przeznaczył swój skalniak na kolekcję miniaturowych iglaków, które rosną niezwykle powoli - wśród nich formy płożące, stożkowe, kuliste i kolumnowe. Przygotował dla nich ziemię średnio żyzną i przepuszczalną. Rośliny są obsypane drobnymi otoczakami. Kamienie na skalniak pochodzą ze żwirowni.
 
Inne miniaturki umieszczane są w nowszych założeniach posadowionych na pagórkach, których tło stanowią podkłady kolejowe. Rośliny są dzięki temu ładnie wyeksponowane. Wszystkie roślinki mają swoje etykiety, bo przy tak dziwnych okazach bardzo łatwo pomylić świerk z jodłą, czy nawet sosną.
 
Rośliny są pielęgnowane chemicznie, ponieważ w znajdujących się tu kamieniach ciężko jest pielić bez zniszczenia sobie rąk. Chociaż niektóre egzemplarze roślin są dość drogie, niestety nie wszystkie przeżywają. Artur dba o wszystkie rośliny, ale po porostu nie każda odmiana się dobrze sprawdza.
 
Zdarza się też, że iglaki chorują. Jakie mogą być niepokojące objawy? Żółknące igły lub pędy mogą być sygnałem rozwoju fytofotorozy - choroby grzybowej wywołanej przez grzyby glebowe, które atakują korzenie roślin. Korzenie gniją a następnie powoli zamierają igły i pędy rośliny.
 
W celach leczniczych, ale i profilaktycznie warto zastosować środek grzybobójczy Proplant w formie rozpuszczalnego w wodzie koncentratu. Działa on systemicznie, czyli przez korzenie, wraz z wodą, wnika do całego organizmu rośliny. Preparatem podlewamy rośliny tuż po posadzeniu, aby zabezpieczyć korzenie przed infekcją lub kiedy już zauważymy jej oznaki.
Materiał pochodzi z 320. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja
Aby założyć skalniak, który będzie wizytówką ogrodu, nie wystarczy sam zmysł estetyki i dobre chęci. Przede wszystkim należy trzymać się kilku istotnych zasad, opanować (przynajmniej w stopniu podstawowym) sztukę układania kamieni i wybrać odpowiednie, mało wymagające gatunki roślin. Co trzeba wiedzieć? http://ogrodosfera.pl/blog/ogrod-skalny-budowa/
2021.02.25
~ Ogrodosfera
Re: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja
Mój ogród będzie wyglądał podobnie do tego i miejsce na skalniak właśnie szukam :) Dlatego trafiłem na ten artykuł. Jestem ciekaw właśnie w jaki sposób można to zrobić. Co i jak za co się zabrać na samym początku i etapami dość do wymarzonego sukcesu. Dziękuje bardzo.
2021.02.25
~ Tagle56

Poprzednia porada

Olejowanie

Olejowanie

Wiosną warto zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, by wyglądały pięknie cały sezon.

więcej »
Ocena
83%
17%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg