Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zimowe uszkodzenia roślin

dodano: 29.04.2011

Jak ocenić zimowe zniszczenia w ogrodzie? Czy już wycinać zaschnięte rośliny?

Niestety w tym roku w wielu ogrodach wymarzły delikatne ketmie syryjskie, budleje, glicynie. Silne mrozy zaszkodziły też różom.
Właściciel ogrodu, Artur Maj, najbardziej cierpi z powodu zupełnie zbrązowiałych kępek wrzosów - rosły w tym miejscu 8 lat i do tej pory dobrze sobie radziły - i topomimo braku okrywania. Teraz na pierwszy rzut oka wydaje się, że roślinki całkowicie zmarzły, ale gospodarz na razie je oszczędził.
 
Wydawać by się mogło, że rośliny powinny przetrwać zimę bez problemu, bo śniegu było naprawdę dużo. Niestety, był też taki moment, że śnieg stopniał, a potem wróciły silne mrozy, które zniszczyły wiele roślin.
 
Co teraz zrobić z roślinami, które wydają się zmarznięte?
Warto poczekać jeszcze jakieś 2-3 tygodnie, nim je wytniemy zupełnie lub przytniemy. Jest szansa, że jednak soki zaczną krążyć i pozornie uschnięte fragmenty pędów – choć z opóźnieniem – to jednak jeszcze się zazielenią. Gdy zaczną pojawiać się pączki, łatwo będzie ocenić, czy i na jakiej wysokości przyciąć podmarzniętą roślinę.
Materiał pochodzi z 320. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Zimowe uszkodzenia roślin
Jeśli roślina mocno zmarzła (a wszystko na to wskazuje, jeśli jest brązową kulą), to jej regeneracja potrwa kilka lat. Ile? To zależy od tego, jak bardzo zmarzła i jak była duża. Po sprawdzeniu, że jednak krzewinka żyje (zaczną pojawiać się młode pączki), przycinamy zaschnięte fragmenty pędów. Im mocniej przemarzły, tym oczywiście przytnie się je niżej. A im więcej obetniemy, tym dłużej trzeba będzie poczekać.... Oczywiście, to też zależy od odmiany. Te o bardzo silnym wzroście wypuszczą w tym roku długie pędy i niemal powrócą do dawnej wysokości, ale nie będą aż tak gęste, jak przez wiele lat starannie pielęgnowane roślinki. Ale jeśli ich stan będzie po zimie bardzo zły, to może się okazać, że warto rozważyć wymianę rośliny na nową, która będzie zdrowa i silna i szybciej zastąpi poprzednią.
2021.02.25
Redakcja
Re: Zimowe uszkodzenia roślin
Ale czy jest szansa, że taka brązowa, sucha kula stanie się zielonym krzewem? Czy to może się stać w jednym sezonie czy potrzeba kilku lat na regenerację? Mam taki dylemat, bo moje wrzosy rosną na najbardziej reprezentacyjnej rabacie przed domem i mają być ozdobą a teraz szpecą:-(
2021.02.25
~ Jaga

Poprzednia porada

Olejowanie

Olejowanie

Wiosną warto zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, by wyglądały pięknie cały sezon.

więcej »
Ocena
83%
17%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg